Ayasofya: Bekleyin görecektir, duranlar yürüyeni…

Gösterim: 3299

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Hasan Ürkmez

Ayasofyanın tarihini bilenler, onun kiliseye değil doğrudan hükümdarlara bağlı olduğunu da bilirler.

Ayasofyanın en önemli özelliği de zaten buradan geliyor. Bu kadar çok tartışılıyor olması onun öteden beri dini bir şekli olmasına ragmen siyasi bir manası olmasından ileri geliyor.

Son günlerde Ayasofya üzerine yapılan tartışmaların bu denli hararetli olmasının sebebi budur.

Aynı soruyu ben de sorayım: Ayasofya açılmalı mı, açılmamalı mı?

Bu cevabı yazının sonuna bırakayım da yapılan tartışmalar üzerinde bir kaç kelam edeyim.

Açılmasın diyenlerin cevabı siyasi midir? Hayır. Dini midir? O da hayır.

Peki nedir? Hem siyasidir, hem de dini.

Devamını oku

Yeni ihanetlere merhaba!

Gösterim: 3395
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Hasan Ürkmez

Bugünlerde yine Abdullah Gül ismi ortalıklarda dolaşmaya başladı. Parti kuracağından, bu iş için bir takım oluşumların peşinde olduğundan ve bazı eski AK Parti’lilerle mahfillerde toplantılar yaptığından bahsediliyor.

 

Bazı eski AK Partililer dediğim Ahmet Davudoğlu, Ali babacan ve saire... Mehmet Şimşek te bunlar arasında var mıdır bilmiyorum. Başka kimler olduğunu önümüzdeki yakın günlerde birer birer öğreniriz.

 

Eski Cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanı, hatta bir dönem AK Parti genel başkanı olan bu adam, Türkiye’nin Tanzimat’tan bu yana karşı karşıya kaldığı «kaht-ı rical-adam kıtlığı» sorununun belki de en son ve müşahhas örnekliğini teşkil etmek açısından özel bir çozümlemeye tabi tutulması gereken bir isim.

Devamını oku

Mesele nedir?

Gösterim: 2401

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Hasan Ürkmez

 

Kimileri için hariçten gazel okumak gibi gelebilir. Ama öyle değil. Bu memleketin yıllarca yurtdışında yaşamaya mecbur bırakılmış bir çocuğu olarak yaptığım, hariçten gazel okumaktan çok, dışarıdan ülke meseleleri hakkında gözlemlerimi sunmak babında değerlendirilmelidir.

 

Öyleyse son uydurma haberle bismillâh diyerek işe başlayalım.

 

Bilindiği gibi delinin biri ortaya bir lâf attı, altında kaldı. Ne var ki, altında kalan sadece o olmadı. O’nunla birlikte CHP, onun kifayetsiz genel başkanı ve yanındaki karton adamlar, gazeteler, televizyonlarda günlerce bu meseleyi tartışan bilge(!)ler, siyaset uzmanları vesaire... hepsi birden bu yalan haberin arkasından söylenmedik söz, yapılmadık te’vil bırakmadılar.

Devamını oku

Olaylar ve düşündürdükleri

Gösterim: 4574
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Hasan Ürkmez

1.

Zaman zaman sosyal medyada şöyle bir dolaşırım. Orada gördüğüm manzara bana insanımızın akıl, zeka, idrak, anlayış gibi zihne ve mücerred olana müteallik ne kadar kelime, mefhum, ıstılah varsa hepsinin iflas etmiş olduğunu gösteriyor. Bir milletin aklıyla ve zekasıyla alay etmek onu küçümsemek elbette benim hakkım değil. Ama istikbalimizi düşündüğüm zaman aklını ve zekasını maalesef neredeyse hiç kullanmayan bir milletle istikbalimizi ne kadar canlı tutabileceğimizden şüphe ediyorum.

Bilgiye kaynağından ulaşmak çok zor değil.

 

2.

Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında zaman zaman muhatap kaldığım eleştirilerden birisi de her hangi bir olay karşısında neden böyle yaptığı sorusudur?

—Dolar düştü ama zamları neden geri almıyor?

—Hukuka neden müdahale ediyor?

—Damadını neden bakan yaptı?

—TOKİ binalarıyla Türkiye’yi betonlaştırmış.

Bu listeyi uzatabilirsiniz istediğiniz kadar.

A be adam, dolar kendi kendine mi düştü? Zamları devlet mi yaptı?

Çokça itiraz edilen elektrik faturalarındaki garabetlikler elektrik dağıtım şirketlerinin aç gözlülüğünden başka bir şey değil.

Devamını oku