Olaylar ve düşündürdükleri

Gösterim: 322

Hasan Ürkmez

1.

Zaman zaman sosyal medyada şöyle bir dolaşırım. Orada gördüğüm manzara bana insanımızın akıl, zeka, idrak, anlayış gibi zihne ve mücerred olana müteallik ne kadar kelime, mefhum, ıstılah varsa hepsinin iflas etmiş olduğunu gösteriyor. Bir milletin aklıyla ve zekasıyla alay etmek onu küçümsemek elbette benim hakkım değil. Ama istikbalimizi düşündüğüm zaman aklını ve zekasını maalesef neredeyse hiç kullanmayan bir milletle istikbalimizi ne kadar canlı tutabileceğimizden şüphe ediyorum.

Bilgiye kaynağından ulaşmak çok zor değil.

 

2.

Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında zaman zaman muhatap kaldığım eleştirilerden birisi de her hangi bir olay karşısında neden böyle yaptığı sorusudur?

—Dolar düştü ama zamları neden geri almıyor?

—Hukuka neden müdahale ediyor?

—Damadını neden bakan yaptı?

—TOKİ binalarıyla Türkiye’yi betonlaştırmış.

Bu listeyi uzatabilirsiniz istediğiniz kadar.

A be adam, dolar kendi kendine mi düştü? Zamları devlet mi yaptı?

Çokça itiraz edilen elektrik faturalarındaki garabetlikler elektrik dağıtım şirketlerinin aç gözlülüğünden başka bir şey değil.

Devamını oku

Terörizm

Gösterim: 800

Hasan Ürkmez

Cemil Meriç, “Bir Facianın Hikayesi” kitabının daha ikinci sayfasında tarif ediyor terörizmi: «Hiçbir felsefî sisteme bağlanamaz. Her çağda, her ülkede insanlığın başına belâ olan bir öfke, bir isyan. bir intikam belirtisi.»

Üstadın bu tespitine katılmamak mümkün değil. Fakat insanlığın başına belâ kesilen bu öfkenin, isyanın, intikam belirtisinin bir sebebi olsa gerek. Üzerinde düşünülmesi icabeden önemli bir mesele bence.

İnsanlık düşünmeyi unutmuş gözüküyor. Ferdî  çabalarla hâlâ düşünmeyi canlı tutmaya çalışan insanlar tamamen el etek çekmiş değil dünyamızdan. Ancak bu ferdi çabalar içtimaileşip cemiyetlerin bünyesinde yer edinmedikçe ele avuca gelen bir katkı sağlayamazlar insanlığa.

Devamını oku

24 Haziran: “Büyük Değişim”in tarihi

Gösterim: 1060

Hasan Ürkmez

Başkanlık seçimlerine hızla yaklaşıyoruz.

Ortalık tam bir toz bulutuna doğru gidiyor. Gerilim yükseliyor.

Kimilerine göre ne olacağı ve nasıl biteceği belli olan bir seçime giriyoruz. Kimilerine göre duru bir ortam Türkiye’yi beklemiyor.

Hiç bir değişim kolay değildir. Her değişim bir yeniliği ve her yenilik de acı bir süreci beraberinde getiriyor. Değişimin ve yeniliğin tabiatı biraz da bu acıyı zorunlu kılıyor.

Türkiye gibi siyaset yapmakla sahtekarlık yapmak arasında akrabalık bağları oldukça gelişmiş bir ülkede bu acı veren sürecin kaçınılmaz olacağı da muhakkaktır.

Devamını oku

Şimdi İran ile oynuyorlar

Gösterim: 1705

Hasan Ürkmez

1.

Oyun aynı oyun. Gezi Parkı olaylarının aynısı. Aradaki fark gezide ağaç istismar edilmişti, İran’da zamlar bahane edilerek senaryo tezgâhlanıyor. Tunus’ta da tıpa tıp aynısı yapılmıştı.

Önümüzdeki günlerde işin ucunun nereye kadar vardırılacağını bütün dünya görecek. İhtimaldir ki, yine kan dökülecek, yine gözyaşı akacak ve yine bir kadim ülke ortadan kaldırılıp peyk haline getirilmeye çalışılacak. Belki İran’dan bir kaç devletçik ortaya çıkartılacak. Hep birlikte göreceğiz demeye dilim varmıyor. İnşaallah umduklarına kavuşamazlar.

Devamını oku