24 Haziran: “Büyük Değişim”in tarihi

Gösterim: 972

Hasan Ürkmez

Başkanlık seçimlerine hızla yaklaşıyoruz.

Ortalık tam bir toz bulutuna doğru gidiyor. Gerilim yükseliyor.

Kimilerine göre ne olacağı ve nasıl biteceği belli olan bir seçime giriyoruz. Kimilerine göre duru bir ortam Türkiye’yi beklemiyor.

Hiç bir değişim kolay değildir. Her değişim bir yeniliği ve her yenilik de acı bir süreci beraberinde getiriyor. Değişimin ve yeniliğin tabiatı biraz da bu acıyı zorunlu kılıyor.

Türkiye gibi siyaset yapmakla sahtekarlık yapmak arasında akrabalık bağları oldukça gelişmiş bir ülkede bu acı veren sürecin kaçınılmaz olacağı da muhakkaktır.

Devamını oku

Şimdi İran ile oynuyorlar

Gösterim: 1615

Hasan Ürkmez

1.

Oyun aynı oyun. Gezi Parkı olaylarının aynısı. Aradaki fark gezide ağaç istismar edilmişti, İran’da zamlar bahane edilerek senaryo tezgâhlanıyor. Tunus’ta da tıpa tıp aynısı yapılmıştı.

Önümüzdeki günlerde işin ucunun nereye kadar vardırılacağını bütün dünya görecek. İhtimaldir ki, yine kan dökülecek, yine gözyaşı akacak ve yine bir kadim ülke ortadan kaldırılıp peyk haline getirilmeye çalışılacak. Belki İran’dan bir kaç devletçik ortaya çıkartılacak. Hep birlikte göreceğiz demeye dilim varmıyor. İnşaallah umduklarına kavuşamazlar.

Devamını oku

Terörizm

Gösterim: 714

Hasan Ürkmez

Cemil Meriç, “Bir Facianın Hikayesi” kitabının daha ikinci sayfasında tarif ediyor terörizmi: «Hiçbir felsefî sisteme bağlanamaz. Her çağda, her ülkede insanlığın başına belâ olan bir öfke, bir isyan. bir intikam belirtisi.»

Üstadın bu tespitine katılmamak mümkün değil. Fakat insanlığın başına belâ kesilen bu öfkenin, isyanın, intikam belirtisinin bir sebebi olsa gerek. Üzerinde düşünülmesi icabeden önemli bir mesele bence.

İnsanlık düşünmeyi unutmuş gözüküyor. Ferdî  çabalarla hâlâ düşünmeyi canlı tutmaya çalışan insanlar tamamen el etek çekmiş değil dünyamızdan. Ancak bu ferdi çabalar içtimaileşip cemiyetlerin bünyesinde yer edinmedikçe ele avuca gelen bir katkı sağlayamazlar insanlığa.

Devamını oku

Tarih Usulü

Gösterim: 1195
Hasan Ürkmez
 
TARİH NEDİR?
Üzerinde bulunduğumuz andan itibaren geriye doğru varlığın başlangıcına kadar uzanan zaman içerisinde cereyan eden ve belli sebepleri, biçimleri ve sonuçları olan, kendine has mekânlarda gerçekleşen vakıaların bütününe tarih diyoruz.
Bu tarif tarihin ıstılah anlamıdır. Sözlük anlamı «Vakti belirlemek»tir ve ıstılah anlamını ihtiva etmektedir. Bu ihtiva mantıktaki umum-husus kaidesincedir.
Öyleyse tarihin sözlük anlamı umum belirtirken ıstılah anlamı da husus belirtmektedir. Her umum kendine ait hususu kapsar.
Devamını oku